Историјат школе

Основна школа „Илија Mилосављевић Коларац“ најстарија је школа у општини Смедерево. Основана је далеке, устаничке 1804. године.

У почетку,школа је радила у порти, на локалитету који се данас зове џамијско место. Од 1870.године за школу је преправљена некадашња општинска зграда. Садашња стара школска зграда изграђена је 1929. године и служи и данас за обављање наставе и друге потребе (школска библиотека, ђачка кухиња). Нова школска зграда, чију је изградњу финансирала општина Колари, завршена је 1966. године. Зграда је изграђена у релативно кратком периоду захваљујући добровољном раду мештана Колара.

skola (3)

Школа носи име великог српског добротвора, који је цео свој иметак тестаментом оставио свом народу за ширење културе и науке.

Поред Илије Милосављевића Коларца, нашу школу похађали су:

– Сава Грујић – генерал, министар војске, амбасадор у Петрограду, Цариграду, Софији, Атини.

– Брана П. Јовановић – лични лекар краља Александра Обреновића, професор Велике школе у Београду.

– Милан Марковић – професор на Сорбони

– др Мика Поповић – министар финансија у доба кнеза Милоша